Сончево и топло со слаб ветер од северен правец ќе биде времето до крајот на денот. Најтопло денеска е во Демир Капија и Гевгелија каде максималната температура достигна 40 степени.

Како што соопшти УХМР, по Демир Капија и Гевгелија следи Скопје-Зајчев Рид каде се измерени максимални 39 степени, во Скопје-Петровец, Штип и Струмица 38, во Тетово 37, Битола и Виница 36, Претор 35, Крива Паланка 34 и во Охрид се измерени 33 степени.

Во сабота ќе има зголемена облачност и развој на локална нестабилност со краткотраен пороен дожд и појава на грмежи. Од недела ќе настапи повторно стабилизирање на времето.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.