Надвор не се дише, екстремно е загадено, покажуваат мерните станици ова попладне во државава.

Во моментов Струмица е најзагден град во Македонија.

Количеството на ПМ10 честички измерени во Струмица се многу над дозволеното или 296 µg/m3, а потоа следува Миладиновци со загаденост од 198 µg/m3, потоа Битола, Куманово, Тетово…

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.