Надојдените води го срушија единствениот пешачки мост на Козјачка река во општина Карбинци, пренесува Сител.

-Се зголемува должината, за некаде околу 1 километар повеќе треба да пешачат луѓето секојдневно и до работа и назад. Да искористам и да апелирам за трпение, знам дека се во право, меѓутоа очекуваме наскоро да биде изграден и овој мост во општина Карници- изјави Јордан Насев, Градоначолник на општина Карибици за Сител.

Слична беше денеска состојбата во селото Лажец, каде водата од надојдената Лажечка река навлезе насекаде низ селото.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.