Националниот ден на Власите, 23 мај (понеделник), е неработен ден за граѓаните припадници на влашката заедница во Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Од Министерството на граѓаните припадници на влашката заедница во Македонија им го честитаат Националниот ден на Власите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.