Изутринава во земјава е облачно со локални врнежи од снег, само во Гевгелија имаше слаби врнежи од дожд. Дуваше умерен, на места засилен северен ветер, кој во Штип достигнуваше брзина над 40 км/ч.

Висината на снежната покривка во Попова Шапка достигна до 26 сантиметри, во Пожаране – 16, и 10 сантиметри во Крива Паланка, Маврово и Тетово. Најмногу дожд ноќеска наврна во Пожаране, Маврово, Тетово и Скопје. Најласно беше во Маврово (-7 степени), а најтопло во Дојран (2 степени).Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.