Од 40 до 60 минути се чека попладнево за влез во земјава на граничниот премин Табановце, соопшти Авто мото сојузот на Македонија.

На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.