АМСМ соопшти дека, според  известување од ДЦС МВР,  на секои 20 минути ќе се пропушта по едно товарно возило на патните правци на кои е  воведена забрана за нивно движење поради снежните врнежи.

Од 17:50 часот е воведена забрана за товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар, од 18:50 часот на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража и од 21:05 часот – на превојот Плетвар, на регионалниот пат Велес – Прилеп и обратно.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.