Доколку се укинат мерките, во меец мај имаме неколку неработни денови кои можат да се искористат за прошетки. Министерот Филипче најави постепено олабовување но не кажа за што точно ќе се однесува.

  • 1 мај (петок), Ден на трудот;
  • 24 мај (недела) Св. Кирил и Методиј, Ден на сесловенските просветители, односно 25 мај (понеделник) е неработен ден;
  • 24 мај (недела), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 25 мај (понеделник) е неработен ден;

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.