Македонија се гуши. Граѓаните се директна жртва на оваа состојба за која власта не превзема мерки за да ја реши. Мерните станици ширум земјата покажуваат дека во Битола 2 вечерва во 22 часот концентрацијата на ПМ10 честички во воздухот е 203. Во Тетово 111, Миладиновци 65, Центар 58, Струмица 55..За жал повеќе од 1000 македонски граѓани годишно умираат како резултат на огромното ниво на загаденост на воздухот. Власта се уште нема слух за најгорливиот проблем на граѓаните.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.