Мерните станици во земјава покажуваат дека утринава во Кочани воздухот е најзагаден, а веднаш по него се Тетово и Куманово, па потоа Миладиновци.

Во Кочани утринава се измерени дури 78 µg/m3 ПМ10 честички, додека во Тетово има 45 µg/m3, а во Куманово измерени се 36 µg/m3.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.