Во наредните денови ќе се задржи променливото време со врнежи од дожд. На планините врнежите повремено ќе бидат од снег, особено во понеделник. Од вторник, врнежите ќе бидат од локален карактер и со помал интензитет, а времето постепено ќе се стабилизира и температурите ќе бидат во пораст.

За време на викендот кој следи се очекува стабилизирање на времето.

Сончевото и стабилно време ќе се задржи и следната недела. Температурите ќе бидат во пораст. Утринската ќе се движи околу 8 степени, а дневната ќе се искачи до 22 степени.

За време на продолжениот „велигденски“ викенд времето ќе биде облачно, со повремени сончеви периоди и стабилно. Утринските температури ќе бидат во пораст.

Сончево и стабилно време ќе донесе и првата седмица на мај.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.