Утрово на граничниот премин „Богородица“ за влез во соседна Грција има повторно гужва.

Според видео камерите утрово од македонска страна за влез во соседството се чека и тоа според нашите информации од половина час, па се до цел час.

Сезоната во Грција тече со полна пареа, особено откако се олеснети правилата за влез и излез од земјата.

Македонските граѓани како и останатите наши соседи за влез во Грција треба да приложат сертификат за примени две дози од вакцината, негативен тест или пак доказ за антитела како и да пополнат документ за влез во Грција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.