Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на Граничен премин Табановце времето на чекање за влез во државата е околу еден час, а на ГП Богородица за излез од државата се чека околу 30 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ информира дека од 9 до 20 август 2022 на патниот правец крстосница Маврово – Галичник Р- 2238 сообраќајот ќе биде во прекин помеѓу 10 и 16 часот поради асфалтирање. Градежните работи ќе се изведуваат само во работни денови.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.