По снегот граѓаните се соочија пак со загадениот воздух. Денес граѓаните се гушат во енормно загаден воздух. Имено до 11 часот во Струмица е измерено 315 mg/m3 на ПМ10 честички во воздухот од дозволена количина на 50 mg/m3. Во Кичево е измерено неверојатни 230 mg/m3, додека пак во Општина Центар 215 mg/m3.

Граѓаните во Битола дишат и тие загаден воздух со што денес измерени се 209 mg/m3, а во Гостивар 205 mg/m3.

Зимата ќе помине, а институциите се уште си префрлаат вина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.