Експертите за порталот Север Ведер Јуроп предупредуваат дека во наредните денови драматични промени го очекуваат европскиот континент, односно дека станува збор за историски ладен удар од Арктикот.

Метеоролозите предвидуваат силни снежни врнежи на Алпите и Балканот во вторник и предупредуваат на мраз кој би можел да ја загрози вегетацијата која цвета.

Продолжува силното заладување во вторник попладне, кое снегот освен на планините, понекаде и многу обилен, би можело да го донесе и во пониските региони, тврдат метеоролозите, додавајќи дека доколку моменталните симулации на овој временски модел би се одржале, во вторник би донеле еден од најголемите априлски снегови во целиот регион.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.