Денес на повеќе места ќе има врнежи од снег. Повремено врнежите ќе бидат поинтензивни, особено во јужната и источната половина од државава.

Ќе дојде до зголемување на снежната покривка за 10 до 15 цм и тоа на повисоките и планинските места каде што веќе ја има, локално и до 20 цм. На пониските места од истокот и од југот ќе се формира снежна покривка и на пониските места (локално од 5 до 10 цм снег).

Барем според сегашните анализи најмалку снег, или ни малку ќе добијат централниот дел од Македонија, како и Охридско – Струшкиот регион, иако и таму има помали услови за малку да побеле.

Во Скопје дожд, повремено дожд и снег или мокар снег и без некоја снежна покривка.

Локални врнежи ќе има и утре а посуво време ќе имаме за а викендот.

Наутро температурите ќе се спуштаат во интервалот од – 4 до 2 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од – 1 до 6 степени.

За време на викендот во утринските часови температурите понекаде ќе се спуштаат дури до околу – 10 степени, а во планинските предели и под – 10 степени.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.