Натпросечното топло време ќе се задржи до сабота, по што метеоролозите најавуваат намалување на дневните темпeратури за шест до осум степени.

Утре максималната температура ќе се движи од 14 до 20, задутре од 15 до 20 степени, во сабота од 15 до 23 степени, во недела ќе се спуштат дневните температури и ќе се движат од осум до 16 степени, во понеделник од 7 до 13 и во вторник од 7 до 14 степени.

Од УХМР информираат дека продолжува периодот на стабилно време. До сабота ќе се задржи натпросечно топло, а од недела ќе има намалување на температурата за 6 до 8 степени. Од сабота попладне ќе почне да дува умерен, вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец, а ќе има и извесно зголемување на облачноста. Топлото време до сабота ќе предизвика натамошно топење
на снежната покривка на планините.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.