Православните верници на 27-ми октомври го слават празникот на Преподобна Мајка Параскева, Света Петка. Во православната вера, Света Петка многу се почитува, а ја слават дури и некои нехристијански народи на исток.

Многу семејства ја слават Света Петка како куќна слава. Параскева е родена во Епиват, во близина на градот Каликратија во Мала Азија, кон крајот на десеттиот или почетокот на 11-от век.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.