Утринава е свежо, а преку ден ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Минималната температура е во интервал од 4 до 9, а максималната ќе се се движи од 27 до 32 степени Целзиусови.

Во Скопје, сончево и топло. Минималната температура се спушти до 7, а максималната ќе достигне до 31 степен Целзиусов.

Во понеделник времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми.

Од вторник ќе настапи значителна промена на времето. Ќе преовладува претежно облачно и свежо време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. Дневните температури значително ќе опаднат и ќе бидат под просекот за овој период од годината.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.