Денеска во Македонија ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди. Почести сончеви периоди ќе има во источните делови. Во текот на денот облачноста ќе се зголемува и кон крајот на денот во западните делови ќе има врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Минималната температура е во интервал од 0 до 7, а максималната од 14 до 22 степени Целзиусови.

Во Скопје слично време со слаб до умерен јужен ветер. Минималната температура се спушти до 3, а максималната ќе достигне до 21 степен Целзиусов.

Под влијание на нов влажен бран веќе од утре кон крајот на денот се до сабота повторно ќе има врнежи од дожд кои на места ќе бидат пообилни. Во овој период, дневните температури ќе бидат за неколку степени пониски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.