Времето во земјава ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и краткотрајно засилен ветер особено попладне. Наместа процесите ќе се поинтензивни и проследени со грмежи. Минималната температура ќе биде во интервал од четири до 10, а максималната од 14 до 20 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно, од пладне со повремен дожд и грмежи. Минималната температура ќе се спушти до осум степени, а максималната ќе достигне 19 степени. Продолжува периодот на променливо облачно и нестабилно време со повремени врнежи од дожд. Локално процесите ќе бидат поинтензивни со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во попладневните часови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.