Авакум е еден од старозаветните пророци. Живеел шест века пред Христа и го прорекол падот на Ерусалим, опустошувањето на градот и храмот и вавилонското ропство на Евреите. По опустошувањето на Ерусалим, тој останал да живее во Јудеја, денешен Израел, како земјоделец. Според преданието, се упокоил во длабока старост.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.