Зимата оваа година почнува денеска, 21 декември во 23 часот и 22 минути.

Истовремено, за жителите на јужната Земјена полутопка почнува летото.

На денот на почетокот на зимата денот е најкраток, а ноќта најдолга.

Кај луѓето постојат голем број верувања врзани за овој период од годината.

Оваа година овошјето цветаше три пати, а според предците, има причина за страв.

Имено тие верувале дека тоа ја најавува силната и остра зима, многу снегови и мраз.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.