Во Макeдонија денеска се очекува сончево време со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер кој на југоисток ќе засилува. Од пладневните часови претежно на југоистокот ќе има повремен дожд.

Нови врнежи од дожд ќе започнат од вечерните часови од северозапад, а на планините и понекаде на повисоките места тие ќе бидат од снег.

Температурата ќе се движи од 0 до 12 степени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.