На Шар Планина се сечат илјадници дрва, алармира алпинистот и фотограф од селото Бозовце, Шахин Фазлија. Тој речиси секоја недела оди на една туристичка локација во Лешница, која се наоѓа 8 км од неговото село. Со својот фотоапарат направил многу  фотографии на кои можат да се видат исечени дрва и багери. Вели дека се подготвува терен за изградба на хидроцентрала.

Снимките на камерата на ТВ21 покажуваат дека еден дел од планината е целосно „соголен“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.