Поради големото невреме што го зафати преспанскиот регион општина ресен прогласи вонредна состојба. Од ЦУК информираа дека поради силниот ветер и обилниот дожд, бил отежнат и сообраќајот во регионот, како и снабдувањето со електрична енергија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.