Четврток, 16 септември, првиот ден на Јом Кипур, е неработен ден за припадниците на еврејската заедница во земјава, согласно со Законот за празниците, информира Министерството за труд и социјална политика.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на припадниците на еврејската заедница им го честита празникот Јом Кипур.​

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.