Краткото невреме што попладнево го зафати Неготино направи помали материјални штети, но иако траеше кратко, внесе голема вознемиреност меѓу жителите на овој град во централна Македонија.

– Во првите моменти не бевме ниту свесни што се случува. Неверојатно силен ветар, дожд, бучеше целата куќа. Вратите и прозорците се тресеа. Мислевме дека секој момент ќе ни оделта кровот од над глава. Голема среќа беше тоа што траеше само неколку минути. Однесена оградата околу двор, паднато дрво… Имавме среќа што поминавме со толку – раскажува жител на селото Војшанци за Фокус.мк.

Мештаните велат дека кога се смирило невремето излегле надвор и наишле на хаварија во дворот. Патот помеѓу Војшанци и Дуброво бил блокиран поради падната дрва.

Силното невреме ја зафати општината денес во околу 16.15 часот. Траеше околу десеттина минути, но зад себе остави големи штети. Од информациите кои се достапни досега, паднати се голем број дрвја, вода навлегла во повеќе објекти, паднати се бандери, однесени покриви. Дека штетите се големи, сведочат и објавите кои се појавија на социјалните мрежи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.