Законот за празниците на  („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 8 април 2020 година (среда), Меѓународниот ден на Ромите е неработен ден за граѓаните припадници на ромската заедница во Македонија.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните припадници на ромската заедница им го честита Меѓународниот ден на Ромите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.