На оваа листа, формирана врз основа на просечните години во кои жените во Србија останале во блажена состојба и податоците на тамошниот Завод за статистика, се наоѓаат дваесет имиња на жени, кои најверојатно ќе останат бремени оваа година.

Просечната возраст на која Србинките остануваат бремени е 30 години, па креаторите на листата ги објавуваат најпопуларните имиња кои им биле давани на женските бебиња во 1988, 1989 и 1990 година.

 1. Јелена
 2. Ивана
 3. Марија
 4. Драгана
 5. Милица
 6. Ана
 7. Александра
 8. Марина
 9. Јована
 10. Милена
 11. Даниела
 12. Наташа
 13. Сања
 14. Маја
 15. Бојана
 16. Мирјана
 17. Биљана
 18. Слаѓана
 19. Снежана
 20. Тамара

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.