Три тинејџерки завршија во болница во рок од една недела поради предизвик кој започна на социјалната мрежа „Тик-ток“. Се работи за „Бенадрил“ предизвикот, во кој се пие поголема количина на апчиња за алергија („бенадрил“), во обид да се издрогираат. Предизвикот започна на почетокот на годината, кога корисници тврдеа дека поголема количина од лекот предизвикува халуцинации.

Инцидентот со трите хоспитализирани девојки се случи во мај во Форт Ворт, Тексас, а болницата неодамна преку соопштение го обелодени случајот, со цел да ги предупреди родителите, како и младите лица.


Едно од девојчињата, 14-годишната Ребека зела 14 апчиња, по што почнала да зборува испрекинато и нејасно, а имала и халуцинации. Таа со силнобиење на срцето итно била пренесена во болница

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.