Американскиот суд ја отфрли понудата на британскиот принц Ендру да ја одбие тужбата на Вирџинија Џефри, која го обвинува војводата од Јорк дека сексуално ја вознемирувал кога имала 17 години и дека го изневерувал починатиот финансиер Џефри Епштајн.

Луис Каплан, судија на Окружниот суд на Менхетн, ја објасни својата одлука тврдејќи дека е прерано да се разгледаат барањата на принцот да ги оспори тврдењата на Вирџинија Џефри дека Ендру ја малтретирал и намерно ѝ предизвикал емоционална вознемиреност иако тоа ќе му биде дозволено за време на судењето.

Судијата Каплан рече дека исто така е премногу рано да се одлучи дали намерата на Вирџинија Џефри и на Епштајн е да ги ослободат луѓето како Ендру од спогодбата во процесот што Џефри го поведе против починатиот финансиер во 2009 година.

Одлуката на судијата од Менхетн отвора пат случајот што го поведе Џефри против принцот Ендру да продолжи на судењето, кое, според американскиот судија, би можело да почне на крајот на оваа година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.