Ловоровиот лист може да се искористи како помошник при перењето, и тоа не поради неговиот мирис. Овој трик всушност помага да ја сочува и освежи бојата на облеката.

Ловоровиот лист може да го ставите директно во машината за перење заедно со облеката, но многу подобар ефект ќе добиете ако овие листови ги ставите во леген со вода, а потоа во него да ја натопите шарената облека. Во зависност од количината на алиштата, земате неколку или десетина ловорови ливчиња и ги ставате во вода, а потоа ги провривате.

Кога водата малку ќе се олади, по 20-30 минути натопете ја облеката во неа и оставете ја да отстои неколку часа. За подобар ефект одвреме-навреме можете да ги мешате рачно. Потоа добро исцедете ја облеката и исперете ја како и обично, во машина за перење или на рака.

Овој трик најдобро функционира со бела облека. Еве, ако ловоровиот лист не помага, можете да ставите две лажици сол во машината за перење. Ова одамна се користело при перење на завеси и чаршафи, бидејќи ефикасно ги отстранува дамките и им ја враќа снежно белата боја. Исто така, може успешно да се користи и за шарена ткаенина, бидејќи ја оживува бојата и спречува брзо да избледи.

Освен ловоровиот лист и биберот добро функционира при перењето. Важно е дека може да се користи и за бели и за обоени ткаенини.

Ако сакате да носите црна и темна облека, обидете се да додадете кафе или чај во облеката. Овој едноставен, еколошки трик ќе ви овозможи да уживате во интензивната црна боја на вашата омилена облека. Доволно е да истурите четвртина шолја силен чај или кафе во комората за перење (без основа). Овој напиток има многу интензивна боја и ќе го спречи избледувањето на вашата облека. Само, додека го правите тоа, погрижете се да имате само црни и темни работи во машината за перење.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.