Северина Којиќ го загуби спорот со Милан Поповиќ, судот донесе привремена мерка дека неговиот син Александар ќе живее со својот татко, кој сега се грижи за неговото здравје и образование. Во таа пригода, во едно интервју, пејачката го за прв пат се огласи, посочувајќи дека очекувала се, само ова не.

Таа изјавила дека ќе го надмине ова големо искушение затоа што е свесна дека му е потребна на својот син, таква каква е навистина – добра, здрава и присебна. Таа уште еднаш го изрази своето незадоволство, но исто така рече дека ќе ја почитува одлуката на судот затоа што „нема друга“. Потоа, сепак, таа презентираше неколку детали за врската со Поповиќ и рече дека тој всушност не бил во животот на детето ни правата годиина, а сега тој треба да го гледа.

Очекував е, но не и ова. Точно, се исплашив, особено после тоа последно сослушување и дека чекањето на одлуката беше најлошото, но сега не се плашам повеќе. Доживеав многу работи во мојот живот од кои најмногу се срамев, за други, ретко за своја корист, но ова е животот и ова е исто така едно големо искушение кое сигурно ќе го истрпам затоа што на моето дете му требам каква што сум, а тоа е добра, здрава и присебна мајка, без оглед на тоа што пишува во пресудата. Тоа се само неколку зборови или како што рече Тито: Јас не го признавам нивниот суд, но ќе го почитувам. За мене нема друг. Не се плашам повеќе од ништо.

Јас првенствено сум горда на моето дете. Меси објавува слики од своите деца на Инстаграм, Лука Модриќ, а јас имам забрана со одлука на судот да објавам фотографија со синот кој се смее на Инстаграм, бидејќи боли некого, но ете. Не ми треба слава, сите ме познаваат 30 години и ме познаваат подолго од повеќето  индивидуи во овие институции кои дозволија ова да се случи. Јас сум славна, но станав ова заради она што го работам и го сакам тоа што го правам, како што прават и Новак Ѓоковиќ и Меси, кои исто така имаат деца и се појавуваат во јавноста, но ме гледаат поинаку. И јас имам концерт во Арена следниот викенд и мојот син само сакаше да биде на тој концерт и тој со нетрпение го очекуваше кога бевме во Сплит. Таму ќе има многу други деца, но мојот син нема да може да биде таму.

Првата година дена, тој (Милан) воопшто не го виде. Тој не го слушна првиот звук, не виде кога прооде, не сакаше да дојде на крштевката. Кога го видов како им донира инкубатори на други деца, за мене беше ужасно. Тој знаеше дека ме боли. Но, јас направив една одлична работа затоа што избегав од таквата врска, истакна Северина.

Според пресудата, Северина ќе може да го гледа својот син двапати неделно по пет часа и секој втор викенд, освен ако не е поинаку договорено од поранешните партнери. Одлуката е конечна, но жалбата против привремена мерка не го одложува извршувањето.

Мислам дека имаме аргумент дека таквата одлука не опстојува и како што реков, не ја признавам, но ќе ја почитувам за доброто на моето дете, заклучи Северина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.