Шветската компанија за мебел „Икеа“ ги предупреди своите потрошувачи дека доколку купиле од лигавките за бебиња од производот MATVRA, веднаш да престанат да им ги ставаат на своите деца. Причината е што копчињата на овие лигавки во плава и црвена лесно отпаѓаат и може да дојде до задушување.

Од „Икеа“ апелираат од купувачите да го вратат производот и парите ќе им бидат вратени и при тоа нема да им биде неопходна фискалната сметка.

Безбедноста на нашите потрошувачи секогаш е на прво место и тоа го сметаме за многу сериозно. Сите наши производи се проверени и во согласност со нормите и препораките. Добивме извештај дека копчето на детското лигавче со наслов MATVRA може лесно да се откачи и да дојде до гушење кај бебето што го користи, стои во официјалното соопштение на брендот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.