Ова се три прекрасни имиња за женски деца, кои се поврзуваат со личности кои носат мир, светлина и неверојатно се убави.

Станува збор за имиња кои не се толку чести, па ако изберете некое од нив за својата ќеркичка, таа сигурно ќе се разликува од другите.

Аурора

Поетоско име кое има римско потекло. Името означува убавина.

Хелена

Оваа име има грчко потекло, кое означува мир.

Зора

Сосема логично – името симболизра почеток на светлина, а завршеток на темнина.

Старите македонски имиња повеќе не се популарни, а еве кои традиционални имиња во себе кријат неверојатна симболика:

Ружица– име на кралицата на цвеќињата, кое одлично ќе ми прилега на секое девојче. Розата е истовремено е нешто нежно, романтично и кршливо, но силно и симболично.

Лидија– ова име значи „родена од Бога”, односно жена од Лидија, покраина во Мала Азија. Во коренот на името има асирски збор кој значи луѓе.

Љубица– женско име со старословенско потекло, настанато од билката љубичица.

Верица– основното толкување е христијанската доблест, верата, а самото име ќе се преведе како „онаа која верува” или „онаа која е верна”.

Јасна– името настанало од придавката јасна, која значи светла, сјајна. Ова име симболизира позитивност, оптимизам и шарм.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.