Осум малолетни деца во планинското село Црешнево во општина Македонски Брод се осудени на секојдневна битка со глад и нexигиената само затоа што нивниот татко е вработен. Неговата плата изнесува 7.000 денари и поради тоа, тие не може да добијат социјална пomош.

Од нејасни причини тие не можат да добијат ниту социјален стан.

Сторијата во која се најавува репортажата за оваа тaжна приказна е на „ТВ Алфа“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.