Планирањето на бременоста според годишното време е нов тренд меѓу трудниците низ светот, потврдува истражувањето на Универзитетот Оксфорд.

Според студијата, се повеќе се посветува внимание на тоа децата да се родат во пролет или лето. Причината за тоа е што децата родени во есен или зима имаат повисоки предиспозиции да развијат алергии на храна и генерално послабо здравје.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.