„Бејби центар“, една од најпопуларните светски веб-страници посветени на децата и нивното воспитување секоја година објавува попис на најпопуларните имиња за момчиња и девојчиња и оваа година. Но, оваа година веб-страницата одлучи дека нема потреба да чека да дојде декември, па сега ја направи листата на најпопуларни имиња.

Во првата половина на 2019 година кај девојчињата најчесто име било Оливија, а кај момчињата Мухамед. Големо влијание врз имињата има политиката, омилените тв-серии, славни двојки, дури и климатската криза. Па така порасна популарноста на името Грета, што докажува дека родителите црпат инспирација од разни, дури и неочекувани извори.

Имиња за девојчиња

Оливија

Софија

Лили

Ава

Мила

Иса

Амелија

Фреја

Изабела

Емили

Ариа

Еви

Грејс

Изабел

Ела

Иви

Софи

Вилоу

Шарлот

Елси

Имиња за момчиња

Мухамед

Ноа

Џорџ

Оливер

Чарли

Хари

Лео

Артур

Џек

Фреди

Џексон

Итан

Џејкоб

Тео

Оскар

Алфи

Хенри

Арчи

Џошуа

Томас

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.