1. Есмералда – по примерот на мексиканската тв-сапуница од 90-те години, денес на Балканот имаме над илјади мали Есмералди.

2. Брус Ли – исклучително популарно име меѓу ромската популација.

3. Мухамед Али – Тој беше најдобар боксер на сите времиња, а како и Брус Ли, исклучително ценето име меѓу Ромите на Балканот.

4. Шако – ова име не значи ништо и не се знае од каде воопшто потекнува.

5. Ѓеврек – во планинските краеви на Црна Гора и Косово ова име е многу познато, но не се знае од кои причини.

6. Хурјета – некој вид изведенка од име 0д некоја турска серија.

7. Атанасија – обид да се актуелизира име од пред 400 години во 21. век.

8. Џани – на италијански звучи убаво. Но, кога некој се вика Џани во околина на Лесковац или Сисак, па и не звучи така привлечно.

9. Интернет – случај забележан во Брчко. Таткото сакал синот да му се вика Интернет. Да, добро прочитавте, Интернет.

10. Пенелопа – Или заради Пенелопа Круз или заради Грција, ама ова име се повеќе се користи. Ама не прилега на презиме Јовановиќ, зарем не?

11. Роки – Повторно меѓу Ромите.

12. Рамбо – исто како Роки. Инспирација Силвестер Сталоне и филмовите за Роки и Рамбо.

13. Елен – ако може Иван и Ивана, или Бојан и Бојана, зошто не би можело Елен и Елена? Или не може?

14. Муслиман – една бегалка од БиХ во Австрија го крстила својот син Муслиман. Подоцна детето го сменило името во Самир.

15. Леополд – убаво име ама ако живеете во дворец во Западна Европа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.