Секој има проблеми и недоразбирања во бракот и понекогаш смета дека е најлесно да се откаже. Но, ако и покрај сите овие груби фази, решивте да останете заедно, вашиот брак веројатно ќе трае вечно.

Критика

Критиката понекогаш може да биде добра работа, но партнерот понекогаш може да се чувствува како да го напаѓате и тоа може да стане голем проблем, особено во брак. Со критикување на партнерот, му велите дека има нешто лошо со него и вашиот партнер веројатно ќе се брани, што може да доведе до голема расправија. Наместо тоа, обидете се да му дадете убав став на вашиот партнер за неговите грешки.

Обезбедување отпор

Повеќето од нас веројатно го доживеале моментот кога партнерот започнал да гради ѕид и не сакал да зборува и да ги поправи проблемите. Понекогаш може да го доживеете како партнер да ве игнорира, пренесува Klix.ba. Психологот Џон Готман вели дека 80 проценти од мажите постапуваат на тој начин.
Се чини дека ништо не му пречи, но дека тој во суштина се грижи. Значи, ако треба да разговарате за проблем, секогаш е подобро да го изберете вистинскиот момент, кога партнерот е посмирен и спремен за разговор.

Ве привлекува некој друг

Ова можеби не е лесно да се прости, но дури 70 проценти од жените признаваат дека иако се во брак ги привлекува некој друг маж. Треба да знаете дека ова е нормално чувство и не значи дека ќе го изневерувате партнерот. Важно е да не реагирате на тие чувства и да бидете свесни за тоа што правите. Не се оддалечувајте од партнерот само затоа што сте збунети во моментов. Може да има многу искушенија во вашиот живот, но довербата е една од највредните работи во врската и сигурно не сакате да ја изгубите.

Покажувате презир кон вашиот партнер

Без разлика дали тоа е саркастичен коментар, тркалање очи и исмејување, ваквото однесување може да биде деструктивно за секоја врска. Треба да работите на себе и да се стремите да покажете љубов само кон вашиот партнер.

Размислувате на заминување

Децата, финансиската криза, токсичните членови на семејството можат да ве одведат лудо. Тогаш не сакате ништо повеќе отколку да заминете и никогаш да не се вратите. Оваа фаза може да се случи во кој било момент од бракот. Запомнете дека ова е само еден момент во вашиот живот и ако работите со партнерот за да решите проблем, вашиот брак ќе преживее. Запомнете, бракот вклучува не само среќа, туку и споделување проблеми.

Прифаќање и прошка

Ова е фаза кога сфаќаме дека не можеме импулсивно да ги решиме проблемите како во врската. Консултирајте се со пријателите и семејството или посетете брак-терапевт. Само кога сте подготвени да му простите на сопругата за неговата тврдоглавост и да ги прифатите и добрите и лошите страни, знајте дека вашиот брак ќе трае вечно. Откако ќе ги поминете сите овие фази, вашата брачна врска ќе биде поцврста. Повеќе нема да се расправате со партнерот и ќе се согласите како да ги решите проблемите наместо да бегате од нив. Запамтете дека бракот не е игра на детето, ќе стекнете доверба во партнерот и со тоа ќе се чувствувате безбедно.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.