Гинекологот Александар Љубиќ дава совет до идините мајки дека сега не е време да останат бремени поради состојбата со корона вирусот. Тој вели дека медицината нема многу информации како се однесува фетусот во времена на вируси.

Се мислеше дека до 26 недела мајката не може да го инфицира бебето во стомакот. Но, во Кина се роди бебе на кое вирусот му го пренела мајката и никој не знае како се заразило. Затоа сите кои сакате да го проширите семејството сњга не е добро време и оставете да пројде сето ова-советува Љубиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.