Пред нас се летните горештини, многумина од нас посегнуваат по далечинското за клима-уредот и ја спуштаат температурата на максимално дозволено.

Високите температури ќе ги загреат просториите во куќата или станот, а за ладење не ви е потребна клима, туку само неколку природни решенија.

Постојат многу други начини за ладење на топла просторија без скапа опрема, а ова се најдобрите начини да ги испробате.

Направете провев

Оставете го воздухот да влезе од едната и да излезе од другата страна; едноставно отворете ги прозорците од спротивните страни на домот, а ако собите ви се на иста страна за истиот ефект, отворете ја вратата.

Намалете ја употребата на електрични апарати

Многу електрични апарати како телевизори и полначи, освен што трошат енергија, произведуваат и топлина. За да се избегне ова, се препорачува да го исклучите уредот кога не го користите. Ако треба да ги перете алиштата, треба да избегнувате да ја вклучувате машината за сушење, туку искористете го убавото време за да ги исушите алиштата надвор.

Затемнете

Треба да стекнете навика да ги кревате завесите и да ги спуштате ролетните во текот на денот кога е најтопло, за да избегнете продирање на сончева светлина. Дополнително, отворете ги ширум прозорците за да дозволите ветерот да влезе без дополнителна топлина. Ако прозорците во некои простории се изложени на директна сончева светлина, поставете темни или затемнети завеси или ролетни за да спречите сонцето да ја прегрее просторијата.

Исполнете го просторот со растенија

Растенијата му помагаат на домаќинството да се олади бидејќи користат топол воздух за нивните природни процеси. Кога атмосферата околу нив ќе се загрее, растенијата ќе го ослободат вишокот вода што го содржат и на тој начин ќе се разладат себеси и просторот околу нив, а најефикасни за тоа се алое вера и индијанско перо, кои и двете имаат висока содржина на вода.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.