Во еден руски град безбедносните камери снимиле не толку пријатна сцена – девојче кое паѓа низ прозорец од петти кат.

Тагир Могамедов и Ајдемир Кулдуев се нашле на вистинското место во вистинското време. Да не биле тие двајца последиците би биле фатални за девојчето.

Според пишувањата на медиумите, малото девојче Аиша се здобило со неколку исеченици, додека еден од храбрите спасувачи ја повредил раката.

Тамошната влада одлучила да ги награди овие храбри момци поради навистина херојскиот потег.

Медиумите истакнуваат дека таткото на Аиша за време на незгодата бил на работа, додека нејзината мајка отишла до продавница која се наоѓа веднаш пред нивната зграда.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.