Божурите цветаат во мај и јуни, а нивниот опоен мирис и одамна ги краси дворовите и домовите, а крие многу благодети.

Ја симболизира убавината и романтиката. Букетот од Божур се смета за предзнак на среќа. Затоа ова растение често се користи за свадби, за двојката да има среќен брак.

Освен што опојно мириса и раскошно изгледа, божурот поседува и лековити својства. Тој позитивно делува на нервниот систем, го подобрува помнењето, го намалува нивото на холестерол во организмот и позитивно делува на работата на црниот дроб.

Божурот е симбол на женственоста и нежноста без разлика во која боја доаѓа. Има 4 нијанси на божур: нежно розови, бели, жолти и вино боја. Доколку ги купувате, во тој случај гледајте да бидат во пупка. Во вазна тие можат да траат и до 5 дена – сè што треба да направите е да им ја менувате водата.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.