Традицијата налага за Бадник на вратата од домот и на трпезата да имаме бадниково гранче.Но, многумина не знаат што да прават со гранчето откако ќе помине празникот. Во никој случај не треба гранчето да го фрлате во контењер или во ѓубре. Постарите советуваат гранчињата треба да ги оставите во шума или парк.

Во најдобар случај треба да ги запалите што го симблизира огнот што Јосиф го створил за да ја загрее пештерата во која се родил Исус Христос.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.