Во многу култури постои верување дека со давање на вистинското име, на детето може да се влиаје колку среќа ќе има во животот.

Со годините, верувањата полека се претвораат исклучиво во симболика. Но, многу родители и денес внимаваат на значењето на името на детето, не толку поради празноверие, туку поради желбата името да има некое значење.

Во продолжение прочитајте ги 15 имиња за девојчиња и момчиња кои во некои култури значат „среќа“ или „среќен“.

За девојчиња

Алиса

Едита

Дита

Алегра

Хана

Ада

Летиција

Уна

Беатрис

Аида

За момчиња

Едгар

Едуардо

Марнин

Фелицијан

Арнан

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.