По дружењето со атрактивна жена, мажите имаат проблем да се сконцентрираат на своите работни задачи, покажуваат резултатите од истражувањето спроведено на Универзитетот “Радбоуд” во Најмеген во Холандија.

Мажите кога на своето работно место пијат кафе со убава жена, концентрацијата еден час подоцна им се задржува на “премотување на филмот” на нејзините очи или нозе, иако не постои никаква емоција ниту желба тој однос да прерасне во врска, тврдат научниците.

И во Шпанија е направено истражување на истата тема, па истражувачите дошле до заклучок дека контактот со привлечна жена го зголемува количеството на стрес кај мажите. Во студијата учествувале група студенти кои имале задача да состават сложувалка додека во собата седела убава девојка. Повеќето од нив не успеале да ја исполнат задачата признавајќи дека се под страс.

Стресот е најизразен во летните периоди кога поголемиот број на жени се со скромна облека. Највеќе страдаат мажите на плажа, каде што стресот е понтезивен со самото поминување на десетина убави жени, без шанса да им пријадат, па неминово е ладење под туш или најблиската водена површина. И занете, она ладно-топло, и … се тресат како прачка на ветер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.