Австралискиот психолог Белинда Вилијамс ја сподели оваа едноставна техника за тоакако да ја вратите искрата во бракот, совет кој редовно им го предлаг на своите клиенти со проблеми во врската или бракот.

За неа се тоа микро моменти во секојдневните прилики во кои јасно ќе му покажете на партнерот дека го сакате и дека ви е исклучително важен.

Тоа може да биде некое интересно поздравување на почетокот на состанокот или при заминувањето, брзо гушкање во ходникот, штипкање и закачкање како со дете, држење за раце додека потонувате во сон, искажување на љубовта директно и блиску до лицето, изразување на љубов во присуство блиските, изразување на благодарност или некој ситен подарок како чоколадце кое вашата друга половина го обожава, објасни прихологот.

Таа додава секогаш треба да го искористите максимумот од малите работи.

Затоа земете го она што можете да го добиете. Во малите работи се кријат најголемите нешта – ВЕРУВАЈТЕ!, заклучи таа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.