Старите Грци верувале дека е потребно секој ден да се грижите за вашето тело и ум. Денес, депресијата и вознемиреноста станаа еден од најсериозните здравствени проблеми на човештвото. Старогрчкиот животен стил вклучува развој на здрави навики, правилна исхрана, редовно вежбање и развој на сопствениот ум.

Диета

Воведете во исхраната намирници богати со омега-3 масни киселини: ореви, маслиново масло, лосос, чија семе, ленено семе. Овие масни киселини делуваат како заштита на нервниот систем

Вежбајте редовно

Старите Грци ги вежбале умот и телото, не ги разделувале едно од друго. Тие практикувале вежбање во природа, но и активен начин на живот.

Сончева светлина

Ова е еден од главните лекови за депресија на старогрчката медицина. Ретко излегуваме на сонце, седиме на нашите работни места, под вештачко осветлување опкружени со електронски уреди. Овој вид осветлување негативно влијае на спиењето, а со самото тоа и на здравјето. Ако не сте во можност да бидете на сонце, барем земајте витамин Д.

Почесто правете го она што ве одделува од негативни чувства

Старите Грци знаеле дека задоволството е релаксација! Поминете повеќе време правејќи го она што ве тера да ги заборавите вашите грижи. Дозволете си да бидете слободни, среќни и креативни.

Дијалектика

Тоа е вештина за учење, усвојување, дискутирање и „пребарување“ за најразлични идеи и пронаоѓање на смислата на животот. Многу е важно да се дружите со луѓе кои ви годат психички. Да разговарате со оние кои немаат исто мислење како вас, за да се активирате психички. Луѓето од различни социјални кругови можат да ви постават нови предизвици  и така да ве оттргнат од секојдневието.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.